Mistrovství České republiky v kendó 2015

 

MČR v kendó – obhájený titul a bronz pro bílinský SanDóMon

13. mistrovství České republiky v kendó proběhlo o uplynulém víkendu v Praze, pod patronací České federace kendó ho pořádal pražský oddíl SanDóMon.

Mistrovství České republiky (MČR) je vyvrcholením celé loňské sezóny 2014, v jejímž průběhu sbírají bojovníci a bojovnice body v turnajích Národního poháru. Finále, tedy MČR, se každoročně otevírá osmi (8) nejlepším bojovníkům, resp. bojovnicím v kategoriích junioři, smíšená a ženy.

Odlišná je situace v kategorii týmy, kam mohou jednotlivé členské oddíly ČFK nominovat své zástupce –maximálně 2 pětičlenné týmy.

Z Bíliny se do kategorie junioři nominoval Dan Kodad, do kategorie ženy i do kategorie smíšená se po loňské úspěšné sezóně probojovala Jana Ziegelheimová (5.dan kendó), Jindřich Ziegelheim (6.dan kendó) se také nominoval do kategorie smíšená. Bílinský oddíl pak na MČR nominoval 5ti členný tým ve složení: Martin Dunka, Jan Fizek, Vít Máliš st., Jindřich a Jana Ziegelheimovi.

MČR bylo zahájeno kategorií junioři. Daniel Kodad se bohužel MČR nemohl zúčastnit, a tak jsme neměli v této kategorii zastoupení. Zvítězil veliký talent Lukáš Kopiště z Nozomi dojo Hradec Králové.

Následovala kategorie ženy, kde Jana Ziegelheimová měla přetěžký úkol – obhájit již poněkolikáté prvenství. V prvním kole porazila 2:0 Báru Klimovičovou (Kagawa Kai Olomouc), v nejvíce napjatém zápase ženského turnaje - semifinále 2:0 talentovanou Pavlu Štěpánovou (Nozomi dojo HK) a ve finále porazila 2:0 i Elišku Vytlačilovou (Kacubó Praha) letos nominovanou na MS v Tokiu, Jana tak nenechala nikoho na pochybách o svém kralování a již počtvrté usedla na pomyslný trůn kendó v ČR!

V kategorii open/smíšená se Jindřich Ziegelheim probojoval do semifinále, ve kterém odstoupil před semifinálovým zápasem s pozdějším vítězem Janem Cílkem (SDM Praha) a tím skončil na 3. místě, Janě Ziegelheimové se ve smíšené kategorii opět povedlo prosadit se mezi muži a po semifinálové prohře s Pavlem Štěpánem (Nozomi dojo HK) obsadila podruhé v řadě 3. místo. Je jedinou ženou, které se v historii MČR kendó podařilo se umístit na medailové pozici MČR a to již podruhé!

V kategorii týmy jsme postavili tým tak, aby naši junioři získali zkušenosti z nejvyšší soutěže v ČR, letos 14ti letí Martin Dunka a Jan Fizek se mohou od nového roku zúčastňovat turnajů národního poháru a jedním z cílů jejich výcviku kendó je i nominace na příští MČR. Všichni členové našeho týmu se k turnaji postavili zodpovědně a se zápalem, všichni byli užiteční a

svým výkonem přispěli k celkovému výkonu týmu, povedlo se nám probojovat, v těžkých a do poslední chvíle nerozhodnutých zápasech, až do semifinále, kde jsme po vyrovaném souboji podlehli „papírově silnějšímu“ týmu Nozomi dojo A. Při našem prvním startu na MČR 5ti členných týmů tak náš klub obsadil krásné 3.místo. Jana Fizka navíc ocenili rozhodčí cenou Best Fighting Spirit!

Gratulujeme a přejeme další úspěšnou sezónu.

Kendó seminář vBílině


  Jako tradičně se hned druhý novoroční víkend v pátek a sobotu (9. a 10.1.) v bílinském DDM konal dětský seminář japonského bojového umění kendó. Seminář vedl Jindra Ziegelheim (6.dan kendó), nejvyšší technický stupeň v ČR, který má z Japonska bohaté zkušenosti se cvičením s dětmi a dalšími dospělými účastníky.

  V páteční podvečer se sjeli kendisté z Prahy, Hradce Králové a z bílinského kroužku kendó, aby spolu strávili dva dny naplněné cvičením a jinými radostmi.

  Začalo se dvouhodinovým tréninkem, na kterém jsme se vzájemně seznamovali s úrovní dětí i dospělých lidí. Po tréninku a večeři, kterou nám pomohli zajistit rodiče bílinských cvičenců, jsme se věnovali společenským hrám, Xboxu, pan Konárek nám laskavě ukázal a dovolil osahat autodráhu v DDM. Děti neměly danou večerku, řekli jsme jim, cituji: "Jděte spát, v kolik chcete, ale ráno v 7:00 začíná trénink, na kterém všichni budou a tak šli pro jistotu všichni spát už po desáté. Spalo se na žíněnkách v tělocvičně DDM, což děti braly jako ohromný zážitek. Teprve po prvním ranním cvičení následovala snídaně. Po hodinové přestávce se pokračovalo ve cvičení až do půldvanácté, kdy byl čas jít na oběd.

  Po obědě byly závody dětí. Soutěžilo se v kategoriích Kihon (základy - proděti cvičící méně než 1 rok), šiai (zápas) ve věkových kategoriích 6-9 let, 10-13 let, 14-17 let Ve všech kategoriích byla navíc udělena cena za nejlepšího bojového ducha (Best Fighting Spirit), kdy rozhodčí hodnotí nasazení v boji a celkový dojem ze závodníka.

Všechny děti bojovaly srdnatě,došlo i na slzy, které se ale podařilo všem překonat.

  V kategorii kihon se podařilo 6ti letému Václavu Kuchařovi umístit na druhém místě a to i proti mnohem starším cvičencům. Kategorii šiai ovládli bílinští borci Petřík Hegenbart a Jiří G. Ziegelheim, kteří zdolali svoje kamarády z Hradce a Prahy po velkých bojích. V nejpočetnější kategorii 10-13 let se našim závodníkům již v mohutné konkurenci podařilo obsadit všechny medailové pozice, kdy vítězem se stal Vít Máliš, který ve finále porazil svého oddílového kolegu Petra Bureše - Petr byl překvapením turnaje, prosadil se i proti mnohem zkušenějším závodníkům především pěknou a čistou technikou, 3tí místo obsadil po dlouhém a urputném čtvrtfinálovém boji nejmladší účastník této kategorie Jan Neuman (také člen SDM Bílina). Kategorii 14-17 let tentokrát neovládli junioři z Hradce Králové, ale junioři z Bíliny jim byli vyrovnanými soupeři. Martin Dunka 2.místo a Jan Fizek 3.místo, oba bílinští předváděli krásné zápasy. Celkové výsledky jsou uvedenyníže.

  Pro rozhodčí bylo velmi složité rozhodovat zápasy zvláště těch nejmenších kendistů, kde
rozhodují skutečně detaily a rozhodčí musí svým výrokem motivovat a zároveň ukazovat, co je správná cesta. Jsme velmi rádi, že nám na pomoc přijeli kolegové z Hradce Králové a
Prahy.

  Během oněch dvou dnů se mezi dětmi i dospělými vytvořilo nové pouto lidí, kteří spoluzažili něco jiného než pravidelné tréninky. Všichni měli pocit, že se jejich kendó během dvou dnů moc a moc zlepšilo. Dodalo to všem chuť do dalšího cvičení.

  Děkujeme za organizaci Domu dětí a mládeže Bílina, přípravy probíhaly pod vedením paní Věry Ryjáčkové. Děkujeme rodičům za obětavou pomoc s organizací. Pro závodníky i organizátory to byl dlouhý víkend. Těšíme sena další podobnou akci.


Výsledky závodů:

Kihon:

1. Šimon Veltruský (Nozomi dojo HK)

2. Václav Kuchař (SanDóMonBílina)

3. Lucie Hřibová, Lukáš Bašista oba (Nozomi dojo HK)

Best Fighting Spirit: Ondřej Rydrych  (Nozomi dojo HK)


Šiai 6-9 let:

1. Petr Hegenbart (SanDóMonBílina)

2. Jiří Ziegelheim  (SanDóMon Bílina)

3. Šimon Veltruský (Nozomi dojo HK), Marek Pavlíček (SanDóMonekPraha)

BFS: Rydrych, Matyáštík (Nozomi dojo HK)


Šiai 10-13let

1. Vít Máliš

2. Petr Bureš (SanDóMon Bílina)

3. Viktorie Eichlerová (Nozomi dojo HK), Jan Neumann (SanDóMon Bílina)

BestFighting Spirit: Lucie Hřibová (Nozomi dojo HK)


Šiai 14-16let

1. Lukáš Havelka (Nozomi dojo)

2. Martin Dunka (SanDóMonBílina)

3. Jan Fizek (SanDóMon Bílina), Ondřej Havelka (Nozomi dojo)

BFS: Martin Hadinec (Nozomi dojo)


Hradec Králové, vánoční kendování 2014


 

 Dne 29.11 se v Hradci Králové uskutečnilo pod záštitou dojo Nozomi Vánoční kendování - Turnaj mládeže.
Za podpory skupiny ČEZ a města Bíliny se zúčastnila i silná výprava z bílinského kendó oddílu SanDóMon Bílina + děti z kroužku u Domu dětí a mládeže, celkem 49 lidí – plný autobus dětí i podporujících rodičů. Závodících dětí jsme měli 15, pouze jednoho juniora a sestavili jsme tři tříčlenné týmy na závody s dospělými.

 Účast byla veliká, celkem 70 dětí a juniorů z celé České republiky v kategoriích kihon (základy pro krátce cvičící) - bez omezení věku, šiai (zápas) do 8. Let, 9-10 let, 11-13 let, 14-17 let nejstarší kategorie je součástí národního poháru kendó juniorů. V každé kategorii byla navíc udělena cena za nejlepšího bojového ducha (Best Fighting Spirit), kdy rozhodčí hodnotí nasazení v boji, styl a celkový dojem ze závodníka.

 Po úvodním dvou-hodinovém tréninku, pod vedením úřadujícího mistra ČR Martina Fritze a krátké pauze na oběd následovaly tolik očekávané závody. Náš oddíl měl zastoupení v každé z kategorií a bílinské děti o sobě dávaly vědět. V kategorii kihon (pro cvičící méně než 2 roky) si Jan Neumann vysokým nasazením vybojoval 2. místo, Dan Zahradník pak místo 3. V kategorii šiai do 8. let obsadili naši hoši Petr Hegenbart 1. a Jiří Ziegelheim 2. příčku, kategorii 9-10 let kraloval Jan Neumann – 1. místo, Dan Zahradník 3. místo (Dan cvičí teprve od září t.r., byl to pro něj první turnaj a veliký úspěch). V nejobsazenější kategorii 11-13 let se na 1. příčce umístil Martin Dunka, na 2. příčce Jan Fizek, cenu Best Fighting Spirit si odvezl Anthony Rebel. V juniorské kategorii Dan Kodad obsadil 2. místo.

 Úroveň dětí se každým rokem zvedá, letošní zápasy byly velmi vyrovnané ve všech kategoriích, také pomohli hodně zkušenosti rozhodčích, kteří se také rok od roku zlepšují.

 Třešničkou na dortu pro nás byl turnaj týmů, kde tým ve složení Jana Ziegelheimová, Martin Dunka a Jindra Ziegelheim vybojoval za mohutné podpory celého oddílu zlatou medaili a ve strhujícím finále porazil náš tým úřadující mistry republiky oddíl Nozomi dojo Hradec Králové! Atmosféra při finále byla strhující, oba týmy měly podporu svých fanoušků a teprve 13.-letý Martin Dunka si vysloužil svým výkonem pozornost kapitána reprezentace a obdiv dalších zkušených kendistů.

 Závody v kendó mají sice své nezastupitelné místo, ale nejsou jeho hlavním cílem, i to jsme si všichni připomněli při závěrečném nástupu a následujících volných zápasech, po kterých už jsme se mohli rozejít a rozjet do svých domovů.

 

 

Bílinská trofej kendó 2014

V sobotu 26.4. se opět po roce do tělocvičny ZŠ Za Chlumem sjeli účastníci Bílinské trofeje – turnaje kendó pro děti a mládež, organizovaný Domem dětí a mládeže v Bílině a oddílem SanDóMon Bílina.

Kendó je japonské bojové umění boje s mečem, jeho doslovný překlad znamená cesta meče ( ken – meč, dó – cesta) a jeho kořeny vychází z bojovníků starého Japonska – samurajů. Ti se od raného dětství po dospělost cvičili v umění meče a neustálým cvičením se snažili dosáhnout dokonalé techniky. Samurajové k výcviku používali skutečných mečů, ale koncem 18. století se zavedly chrániče hlavy, rukou a trupu a na plnokontaktní cvičení se začal používat šinaj – bambusový meč, tedy vzniklo kendó takové, jako ho známe i dnes.

Kendó není sport, kendó je tradiční bojové umění. V moderním kendó se také soutěží, turnaje slouží jako prostředek dalšího zlepšování prostřednictvím konfrontace a ne jako honba za slávou. Cílem moderního kendó je především výchova člověka.

Bílinská trofej je jediný mezinárodní turnaj pro děti v ČR. Letos přijeli účastníci dokonce až z Frankfurtu nad Mohanem (GE). Pro české kendisty to byla obrovská zkušenost a inspirace mít možnost takové lidi potkat a s nimi zápasit.

Dopoledne jsme zahájili 2 hodinovým tréninkem pod vedením pana Jindřicha Ziegelheima (6.dan kendó – nejvyšší stupeň v ČR), kdy dospělí účastníci sloužili jako motodachi (učitelé) juniorům a dětem. Trénink probíhal ve velmi svižném tempu a děti si mnohdy sáhly na dno svých sil, ale po krátké přestávce zase byly schopné ve cvičení s vysokým nasazením pokračovat a po přestávce na oběd následovaly závody.

Zápas v kendó se nazývá šiai. Šiai probíhá v zápasišti šiai-džó, což je vymezený čtverec o hraně 9 – 11 metrů s vyznačeným středem a hranami. Bojovníci se snaží seknutím nebo bodnutím správnou formou zasáhnout soupeře a získat tak bod - ippon. Vítězí ten, kterému se podaří získat dva ippony, nebo po vypršení časového limitu vede o jeden ippon ("1:0"). V případě dětských závodů se často rozhoduje výrokem rozhodčích – hantei.

Zápas řídí tři rozhodčí, hlavní šúšin a dva vedlejší fukúšinové. Rozhodčí především dohlíží na správný průběh a dodržování pravidel, udělují napomenutí a uznávají platné zásahy a udělují ippony.

Aby byl zásah v kendó uznán jako platný musí být proveden na platné zásahové místo – men (hlava), koté (předloktí), dó (trup) a cuki (hrdlo). Pouhý zásah však nestačí. Musí být proveden dostatečnou silou, doprovázen kiai (bojovým duchem), správným postojem (stabilním, pevným), použitím poslední třetiny čepele šinaje (monouči) a zanšinem, což je stav ostražitosti, především v okamžiku bezprostředně po provedeném zásahu. Platný zásah musí uznat nejméně dva ze tří rozhodčích.

Závody probíhají tak, že jsou děti rozlosovány do skupin po 3 až 4, kdy ze skupiny do KO systému postoupí vždy 2 nejlepší.

Na turnaj s přihlásilo 35 dětí z oddílů z Prahy, Hradce Králové, Německa a Bíliny.

Soutěžilo se v kategoriích:

* kihon – bez bógu (brnění) od 6-16 let pro cvičící méně než rok

* šiai (zápas) – ve věkových kategoriích 6-9, 10-12, 13-14 a 15-17 let

* šiai týmy – 5ti členné týmy složené z výše uvedených kategorií+jeden dospělý na konci

Ve všech kategoriích kromě nejmladší a nejstarší byla navíc udělena cena za nejlepšího bojového ducha (Best Fighting Spirit), kdy rozhodčí hodnotí nasazení v boji a celkový dojem ze závodníka.

Celé závody probíhaly ve velmi přátelském duchu, děti si užívaly zápasy, dospělí buď rozhodovali nebo pomáhali s organizací. Děti si mezi sebou vzájemně pomáhaly, fandily a staraly se o sebe navzájem. Bílinští borci se v závodech velice slušně umístili a to i ti, kteří cvičí teprve krátkou dobu. První místo v kategorii kihon získal Matěj Laube, 3. místo Jan

Neumann a cenu Best Fighting Spirit si odnesl nejmladší účastník Daniel Nikiforof. Kategorii 6-9 let zvítězil Petr Hegenbart, na 2. místě Jiří G. Ziegelhiem, na 3. Matěj Laube. V kategorii 10-12 let kraloval Vít Máliš, na 3. místě se umístil Matěj Vitouš. V kategorii 13-14 let po perfektním výkonu a krásném semifinálovém i finálovém zápase obsadil Martin Dunka 2. místo. V nejstarší kategorii Daniel Kodad obsadil 2. místo, kdy ho porazil jen týmový kolega Lukáš Havelka z Hradce Králové. Kategorii týmy si užili všichni účastníci nejvíce, zvítězil přesvědčivě tým ve složení: Ziegelheim jr., Eichlerová V., Li Fonti jr., Kodad, Ziegelheim. Celkové výsledky jsou uvedeny níže.

Je radost se podívat, jak se rok od roku zvedá úroveň napříč kategoriemi, v kategorii kihon mají všichni obrovské nasazení, všichni se v šiai kategoriích snaží ze sebe dát to nejlepší. Na turnaj přijeli nejzkušenější rozhodčí z ČR a tím velmi zvedli úroveň zápasů. Se zvyšujícími se kategoriemi se zvedá i úroveň jednotlivých zápasů. Zápasy LiFontiho, Havelky či Kodada si v ničem nezadaly s nejvyššími soutěžemi v Evropě, pro všechny přítomné to byla obrovská škola.

Přípravy probíhaly pod vedením paní Věry Ryjáčkové z DDM Bílina, členové oddílu kendó SDM Bílina organizovali technické věci na místě. Bohaté občerstvení a ceny měly pod palcem maminky paní Málišová a Fizková.

Některé věcné ceny poskytly Severočeské doly a.s.. Ceny za první místa nám laskavě darovala cukrárna Větrník. Bílinská Kyselka věnovala vodu. Turnaj probíhal za podpory Historického spolku města Bíliny. Dovolujeme si jim vyjádřit poděkování.

 

Celkové výsledky:

Kihon: 1. Matěj Laube, SDM Bílina, 2. Johana Matyáštíková, Nozomi dojo HK, 3. Jan Neumann, SDM Bílina a Vít Matyáštík, Nozomi dojo HK, BFS: Daniel Nikiforof, SDM Bílina Šiai 6-9 let: 1. Petr Hegenbart, 2. Jiří Ziegelheim, 3. Matěj Laube všichni SDM Bílina, 3. Vít Matyáštík, Nozomi dojo HK Šiai 10-12 let: 1. Vít Máliš, SDM Bílina, 2. Viktorie Eichlerová, Nozomi dojo, 3. Tomáš Lohnický, Nozomi dojo HK, Matěj Vitouš, SDM Bílina, BFS: Johana Matyáštíková, Nozomi dojo HK Šiai 13-14 let: 1. Claudio Li Fonti, Katana Frankfurt, 2. Martin Dunka, SDM Bílina, 3. Anthony Rebel, SDM Bílina, Ondřej Havelka, Nozomi dojo HK, BFS: Anthony Rebel, SDM Bílina

Šiai 15-17 let: 1. Lukáš Havelka, Nozomi dojo, 2. Daniel Kodad, SDM Bílina, 3. Miroslav Štefka, Nozomi dojo HK, Tomáš Malík, Kacubó KenriKai, BFS: Daniel Kodad, SDM Bílina

Týmy:

1. místo

Ziegelheim jr., Eichlerová V., Li Fonti jr., Kodad, Ziegelheim

2. místo

Matyáštíková, Rebel, Dunka, Malík, Štěpán/Ziegelheimová

3. místa

Laube, Vitouš/Eichlerová N., Hadinec, Štefka, Li Fonti


 

 

 

Bílinské kendo zazářilo v Budapešti

   Výprava kendistů ve složení Jan Fizek (12 let), Vít Máliš (11 let), Martin Dunka (12 let) a Jan Neumann (9 let) z bílinského oddílu Sandomon v doprovodu trenéra Jindry Ziegelheima a řidičky Jarky Fizkové vyrazila 21.3. 2014 v pátek odpoledne na závody „Sakura cup“ do Budapeště. Další den proběhly závody, ve kterých jsme zaznamenali výrazné úspěchy. V kategorii zápasu (shiai) 8 – 13 let se podařilo Martinovi Dunkovi získat krásné 1. místo. Na 2. místě se umístil  Vít Máliš a na třetím skončil Jan Fizek. Spolu s našimi šermíři v této kategorii soutěžilo dalších 13 dětí z Maďarska a Slovenska.
   Také v soutěži týmů jsme zaznamenali úspěch, kdy tým ve složení Jan Fizek (Sandomon Bílina), Gamauf Georgo a  Lukácz Marcell dobyl 1. místo a tým ve složení Vít Máliš (Sandomon Bílina),Filip Sépeši, Horváth Balázs skončil na 3. místě.
  V neděli se naše děti ještě zúčastnili semináře pod vedením senseje Phoenix dojo Sándora Dubi (6. dan).  Všem našim závodníkům děkujeme za vzornou reprezentaci.

 

 

Kendisté přivezli z Evropy ocenění

O tom, že bílinský oddíl kendó – SanDóMon Bílina je již po několika letech existence konkurence schopný na domácí půdě není nejmenší pochybnosti, členové našeho oddílu se pravidelně umisťují na předních místech dětských i dospělých domácích i zahraničních turnajů.

Letošní rok byli dva členové oddílu vybráni vedoucím reprezentace kendó do týmu na mistrovství Evropy kendó konaném ve francouzském Clermont-Ferrand. Za juniory byl nominován Daniel Kodad, za dospělé v kategorii žen Jana Ziegelheimová – kapitánka ženského týmu pro ME. Jindřich Ziegelheim byl vybrán japonskými učiteli jako rozhodčí na ME. Letošní rok byl speciální i díky účasti patrona českého kendó pana Hiroshiho Ozawy, který byl členem Japonské delegace vyslané IKF na ME.

Mistrovství Evropy se koná vždy dva roky po sobě a třetí rok je střídá mistrovství Světa. Na ME jsou kategorie týmy a jednotlivci – junioři, ženy a muži.

Žádné další kategorie nejsou, nezáleží na věku, váze či mistrovském stupni. Turnaj probíhá tak, že jsou závodníci rozlosováni do skupin po 3/4 lidech  a z této skupiny postupuje pouze vítěz do KO systému, v pavouku turnaje jsou tedy pak ti nejlepší ze skupin a všechny souboje v KO systému jsou tak velmi vyrovnané, vyhrát může kdokoliv. V kendó obvykle nerozhoduje technika, ale psychika a vyhrává ten, kdo více chce a udrží si chladnou hlavu při vysokém nasazení. Samozřejmě jistá technická úroveň je zapotřebí, ale zde se bavíme o ME, kde se dobrá technická úroveň dá předpokládat u všech závodníků.

Letošního mistrovství Evropy se zúčastnilo 52 juniorů, 105 žen a 160 mužů ze 32 členských zemí Evropské federace kendó (členy jsou kromě evropských zemí, například i Jihoafrická republika, Turecko a Mozambik), ti nejlepší z každé země.

Českým reprezentantům se ani v jedné z kategorií nepodařilo promluvit do medailových pozic, byť předváděli nádherné kendó a kvalitní zápasy. Pro Dana Kodada to byla první větší zkušenost, ze které může čerpat dále.

Nejúspěšnější naší závodnicí byla Jana Ziegelheimová, která se přesvědčivě dostala ze skupiny a pak se jí podařilo se v turnaji jednotlivců probojovat až do čtvrtfinále, kde po urputném souboji podlehla pozdější finalistce Maďarce Bövizové 0:1. Její výkon, kdy například v osmifinále otáčela z 0:1 na konečných 2:1 proti finské závodnici, natolik zaujal rozhodčí, že Janě udělili ocenění Best Fighting Spirit, které přijímala z rukou Japonské delegace. Samotnou závodnici ocenění velmi překvapilo, jejími slovy: „Když při vyhlašování Fighting Spiritu se ozvalo moje jméno, nemohla jsem tomu uvěřit, letos jsem sama pro sebe hodnotila svůj výkon za velmi slušný a vyrovnaný, ale ne nějak ohromující. Ocenění Fighting Spirit pro mne má veliký význam, tvrdě jsem trénovala a mám radost, že to bylo vidět, také trénuji dětský oddíl a pro moje svěřence je jistě motivující, když jejich trenérka je úspěšná na nejvyšší mezinárodní soutěži!“

Třešničkou na dortu třídenního maratonu ME byly závěrečné zkoušky na vyšší technické stupně, kde Jindřich Ziegelheim úspěšně na podruhé složil zkoušku na 6tý dan kendó a je opět na dlouhou dobu nejvyšším technickým stupněm v ČR!

Českému reprezentačnímu týmu děkujeme, gratulujeme Janě Ziegelheimové k úspěchu a přejeme hodně štěstí příští rok na MS v Tokiu! 

 

 

Zlato a 2x bronz pro Bílinu z MČR v kendó

 

Letošní 12. Mistrovství České republiky v kendó se konalo v  neděli 16.3.2013 v důstojné atmosféře tělocvičny Pod Hradem v Brně. Pořadatelem tohoto  jubilejního ročníku byl brněnský oddíl Seishinkan dojo ve spolupráci s Českou federací kendó (ČFK).

Mistrovství České republiky (MČR) je vyvrcholením celé sezóny 2013, v jejímž průběhu sbírají bojovníci a bojovnice body v turnajích Národního poháru. Finále, tedy MČR, se každoročně otevírá osmi nejlepším bojovníkům, resp. bojovnicím v kategoriích smíšená a ženy.

Odlišná je situace v kategorii junioři a týmy, kam mohou jednotlivé členské oddíly ČFK nominovat své zástupce.

            Z Bíliny se do kategorie ženy i do kategorie smíšená po loňské úspěšné sezóně probojovala Jana Ziegelheimová (5.dan kendó), bílinský oddíl pak na MČR nominoval juniora Daniela Kodada (17let), 5ti členný tým se letos nepodařilo sestavit.

MČR bylo zahájeno kategorií junioři. Daniel Kodad předvedl vyrovnané souboje a veliké nasazení, oboje mu nakonec vyneslo krásné třetí místo a cenu rozhodčích Best Fighting Spirit. Daniel je velikým talentem, všiml si ho i vedoucí reprezentace a nominoval ho letos do týmu na mistrovství Evropy kendó!

            Následovala kategorie ženy, kde Jana Ziegelheimová měla těžký úkol – obhájit loňské prvenství. V prvním kole porazila týmovou kolegyni Elišku Vytlačilovou (Kacubó Kenri Kai Praha), v semifinále další týmovou kolegyni Karolínu Luchesi (Kagawa Kai Olomouc) a v napínavém finále porazila i dlouholetou soupeřku Pavlu Štěpánovou (Nozomi dojo HK) a stala se tak potřetí v řadě mistryní ČR!

            V kategorii open/smíšená se Janě Ziegelheimové povedlo prosadit se mezi muži a po semifinálové prohře s pozdějším vítězem Martinem Fritzem (Nozomi dojo HK) obsadila 3. místo. Je první ženou , které se v historii MČR kendó podařilo se umístit na medailové pozici MČR!

V kategorii týmy zvítězil tým Nozomi dojo A.

Gratulujeme a přejeme další úspěšnou sezónu.